Paras näytönohjain 2026: vertailu ja valintaopas

Paras näytönohjain 2026

Näytönohjain vertailu 2026: RTX 5080, RTX 5070 Ti, RX 9070 XT ja RTX 3050 LP. Hinnat, VRAM ja virtalähde, suositus pelaamiseen.

Artikkeli sisältää Proshop-verkkokaupan mainoslinkkejä (*). Hintasi pysyy samana.

Paras näytönohjain 2026 on GIGABYTE RTX 5080. Sen Blackwell-arkkitehtuuri ja DLSS 4 -kehysgenerointi asettavat riman 4K-pelaamiselle. Jos taas haet parasta hinta-laatusuhdetta, AMD RX 9070 XT on vahvin haastaja.

Näytönohjain on pelikoneen tärkein yksittäinen komponentti. Se laskee jokaisen pikselin, jonka näet: 1080p-resoluutiolla niitä on kaksi miljoonaa per ruutu, 4K-tarkkuudella jo yli kahdeksan miljoonaa. Väärä valinta tarkoittaa joko pullonkaulaa tai turhaa rahanmenoa.

Vuosi 2026 on kiinnostava, sillä NVIDIA Blackwell ja AMD RDNA 4 ovat molemmat markkinoilla. Uuden polven kortit tuovat mukanaan tekoälypohjaista suorituskykyä, joka voi moninkertaistaa FPS:n ilman, että kuvanlaatu kärsii merkittävästi.

Perkasimme neljä eri tarpeisiin sopivaa mallia teknisten tietojen ja todellisen suorituskyvyn perusteella.

Valintaasi vaikuttavat neljä tekijää: resoluutio (1080p / 1440p / 4K), kotelo ja virtalähde, budjetti sekä ekosysteemi (NVIDIA vs. AMD). Näytönohjain tarvitsee rinnalleen myös riittävän tehokkaan prosessorin, jotta pullonkauloja ei synny. Nämä selvitettyäsi oikea kortti löytyy taulukosta alle.

Parhaat näytönohjaimet vertailussa

GIGABYTE RTX 5080

Paras valintamme

GIGABYTE RTX 5080

Markkinoiden paras 4K-suorituskyky ja 16 Gt GDDR7-muistia riittävät sekä peleihin että videoeditointiin. DLSS 4:n Multi Frame Generation nostaa ruudunpäivitystä tuetuissa peleissä vielä lisää.

Sopii: 4K-pelaajille ja videoproduktiota tekeville ammattilaisille, jotka haluavat markkinoiden parhaan suorituskyvyn ilman kompromisseja.

Riippumaton kokonaisarvio
3 foorumia tarkistettu
12 datalehdistä vertailtu
Menetelmämme →

Kuka käyttäjistä sinä olet?

4K-pelaaja tai sisällöntuottaja

Pelaat resoluutiolla 3840 × 2160 tai editoit 4K-videota päivittäin. Optimaalinen kokemus vaatii myös oikean pelinäytön. Tekstuurit ja valaistus ovat sinulle tärkeitä.

Medium-asetuksista ei tingitä. RTX 5080 on tämän vertailun tehokkain kortti 4K-resoluutioon, ja DLSS 4 nostaa ruudunpäivitystä tuetuissa peleissä lisää.

1440p-kilpapelaaja

Pelaat CS2:ta, Valorantia tai Apex Legendsiä 1440p-näytöllä 144–360 Hz:n virkistystaajuudella. Syöteviive (input lag) on sinulle tärkeämpi kuin kuvanlaatu. RTX 5070 Ti WindForce 3 OC on tähän sopiva: 16 GB GDDR7 ja Blackwell-arkkitehtuuri riittävät korkeisiin ruudunpäivityksiin 1440p:llä, ja 30,4 cm pituus mahtuu useimpiin koteloihin.

Hinta-laatu-etsijä

Haluat parhaan mahdollisen suorituskyvyn sadalla eurolla. Et tarvitse DLSS:ää tai Ray Tracingia, haluat että pelit pyörivät sujuvasti 1440p:llä. RX 9070 XT ylittää useissa vertailuissa jopa kalliimpia NVIDIA-malleja, ja 16 GB GDDR6 kestää useita vuosia.

Vanhan koneen päivittäjä

Sinulla on slim- tai mini-ITX-kotelo, 300–400 W:n virtalähde tai molempien rajoitukset. Normaalikokoinen näytönohjain ei yksinkertaisesti mahdu tai saa riittävästi virtaa. RTX 3050 LP 6G on ainoa tämän vertailun malli, joka toimii näissä rajoituksissa: 70 W TDP, LP-muotoilu, ei virtajohtoliitäntää.

Havaintomme

1
GIGABYTE RTX 5080
★★★★★
5 / 5.0

GIGABYTE RTX 5080

"4K-pelaajille ja videoproduktiota tekeville ammattilaisille, jotka haluavat markkinoiden parhaan suorituskyvyn ilman kompromisseja."

PLUSSAT

  • ✓ 10 752 CUDA-ydintä tuottaa markkinoiden parhaan 4K-suorituskyvyn
  • ✓ 16 GB GDDR7 360 W:n TDP:llä riittää sekä peleihin että videoeditointiin
  • ✓ DLSS 4 Multi Frame Generation nostaa ruudunpäivitystä tuetuissa peleissä

MIINUKSET

  • − 360 W TDP vaatii vähintään 850 W:n virtalähteen ja suuren kotelon
  • − Hinta on huippuluokan. Budjettipelaajalle löytyy järkevämpiä vaihtoehtoja
2
GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC
★★★★☆
4.5 / 5.0

GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC

"1440p-pelaajille ja kilpapelaajille, jotka haluavat tehokkaan, mutta kooltaan kohtuullisen kortin ilman RTX 5080:n hintaa."

PLUSSAT

  • ✓ 16 GB GDDR7 (28 Gbit/s) riittää 1440p-peleihin ja osaan 4K-peleistä
  • ✓ Kolmoistuuletin WINDFORCE-jäähdytys ja Dual BIOS valmistajan tietojen mukaan
  • ✓ Pituus 30,4 cm on lyhyempi kuin monissa huippukorteissa

MIINUKSET

  • − Tarvitsee 16-pinnisen virtaliittimen ja 750 W:n virtalähteen
  • − Hinta-ero RTX 5080:aan on pienempi kuin suorituskykyero 4K:lla: vertaa ennen ostoa
3
PowerColor RX 9070 XT
★★★★☆
4.6 / 5.0

PowerColor RX 9070 XT

"Pelaajille, jotka hakevat maksimaalista suorituskykyä eurolle ilman tarvetta NVIDIA-ekosysteemille tai Ray Tracingille."

PLUSSAT

  • ✓ Paras hinta-suorituskyky-suhde 1440p-luokassa: ylittää usein kalliimmat NVIDIA-kortit puhtaassa rasterointisuorituskyvyssä
  • ✓ Avoin ajuri ja natiivi Linux-tuki tekevät siitä ykkösvalinnan Linux-pelaajille

MIINUKSET

  • − Ray Tracing -suorituskyky jää selvästi NVIDIA:n tasolle
  • − DLSS-teknologia ei ole käytettävissä: vain FSR
4
MSI RTX 3050 LP 6G
★★★☆☆
3 / 5.0

MSI RTX 3050 LP 6G

"Käyttäjille, jotka päivittävät vanhaa tai kompaktia tietokonetta, joihin ei mahdu normaalikokoinen kortti, eikä virtalähde kestä enemmän."

PLUSSAT

  • ✓ 70 W TDP: ei vaadi erillistä virtajohtoliitäntää, toimii heikoimmillakin virtalähteillä
  • ✓ LP-muotoilu sopii slim-koteloihin, joihin mikään muu moderni kortti ei mahdu

MIINUKSET

  • − 6 GB GDDR6 alkaa olla niukka: uudet AAA-pelit vaativat 8–12 GB 1080p:llä
  • − Ampere-arkkitehtuuri (2020) on kolme sukupolvea jäljessä nykyisestä: heikko tulevaisuudenkesto

Paljonko näytönohjain maksaa 2026?

Hintataso on tarkistettu Proshopista 3.10.2026. Hinnat ja varastosaatavuus muuttuvat, joten tarkista ajantasainen hinta kauppasivulta ennen ostoa.

HintaluokkaKorttiProshop-hintaSopii
Alle 350 €MSI RTX 3050 LP 6G304,86 €Vanha tai kompakti kone, 1080p
Noin 850 €PowerColor RX 9070 XT849,90 €1440p, paras hinta-laatu
Noin 1 280 €GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC1 279,90 €1440p ja kevyt 4K
Noin 1 800 €GIGABYTE RTX 5080 GAMING OC1 799,90 €4K ja videotyö

Hintaero RX 9070 XT:n ja RTX 5070 Ti:n välillä on yli 400 €. Jos pelaat pääosin rasterointipeleillä 1440p:llä, 9070 XT riittää useimmille. RTX 5070 Ti on perusteltu, kun haluat DLSS 4:n tai CUDA-tuen ammattisovelluksiin.

Näytönohjain tarjous ja pelikampanja

Valmistajat ja kaupat liittävät näytönohjaimiin ajoittain pelikampanjoita. Tällaisen tarjouksen arvo on aito vain, jos peli kiinnostaa sinua. Vertaa aina kortin hintaa ilman kampanjaetua ja tarkista kampanjan voimassaolo kaupan sivulta.

OSTAJAN PIKAOPAS

Resoluutio ja FPS-tavoite

Tärkein valintakriteeri on se, minkä resoluution ja virkistystaajuuden näyttöä käytät tai aiot käyttää.

ResoluutioFPS-tavoiteSuositeltava korttiTDP
1080p, 60–144 Hz144 FPSMSI RTX 3050 LP 6G70 W
1440p, 144 Hz144+ FPSPowerColor RX 9070 XT300 W
1440p, 144 Hz tai enemmänkorkeat asetuksetGIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC300 W
4K, 60–144 Hz60–140 FPSGIGABYTE RTX 5080360 W

VRAM ja sen merkitys

VRAM-muisti on näytönohjaimen oma RAM, jota ei voi lisätä jälkikäteen. Kun VRAM loppuu, pelimoottori alkaa ladata tekstuureja järjestelmämuistista, mikä aiheuttaa selviä nykimisiä.

VRAM-määräRiittääEi riitä
6 GB1080p, vanhemmat pelit1440p / 4K, uudet AAA-pelit
12 GB1440p, nykyiset pelit4K korkeilla tekstuureilla
16 GB4K, kaikki nykyiset pelit, videoeditointi:

DLSS vs. FSR: tekoälypohjainen skaalaus

TeknologiaKehittäjäToimiiLaatu
DLSS 4NVIDIAVain NVIDIA RTX -korteillaErinomainen, tekoälymallin generoima
FSR 4AMDKaikilla korteillaHyvä, ei yhtä tarkka kuin DLSS 4
XeSS 2IntelKaikilla korteillaHyvä, erityisesti Intel Arc -korteilla

Virtalähteen mitoitus

NäytönohjainTDPSuositeltava virtalähde
MSI RTX 3050 LP 6G70 W300–400 W riittää
PowerColor RX 9070 XT300 W650–700 W
GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC300 W750 W (valmistajan suositus)
GIGABYTE RTX 5080360 W850 W

Miten GPU:n käyttöikää pidennetään?

Näytönohjain on mekaaninen laite. Tuulettimet keräävät pölyä ja lämpöpasta kuivuu ajan myötä. Säännöllinen huolto pidentää komponenttien elinikää merkittävästi.

HuoltotoimenpideSuositeltu väliVaikutus
Pölyjen poisto paineilmallanoin 6 kkParempi ilmavirta, matalampi lämpötila
Lämpöpasta (GPU die)usean vuoden väleinPalauttaa lämmönsiirron
Tuuletinlaakerien vaihtokun tuuletin alkaa ääntääHiljaisempi käynti

Alivoltitus (undervolting) on tehokkain yksittäinen huoltovapaa keino: GPU:n jännitettä lasketaan 50–100 mV ilman kellotaajuuden pudotusta. Tarkemmat ohjeet alivolttaukseen ja lämpötilan hallintaan löydät GPU-jäähdytys ja lämpöhallinta -oppaastamme. Tulos on yleensä 5–15 °C alhaisempi lämpötila ja 10–20 W pienempi kulutus.

Kortin todellinen lämpötila riippuu kotelon ilmanvaihdosta ja tuulettimien käyrästä, joten tarkkoja lukuja ei voi luvata etukäteen. Jos lämpötila pysyy jatkuvasti yli 85 °C:ssa, tarkista ensin kotelon ilmavirta ja pölyt.

Paljonko sähköä kortti kuluttaa?

Energiatehokkuus mitataan suorituskyvyllä per watti. Uusi arkkitehtuurisukupolvi (Blackwell, RDNA 4) on selvästi edeltäjiään tehokkaampi.

MalliTDPArkkitehtuuri
GIGABYTE RTX 5080360 WBlackwell
GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC300 WBlackwell
PowerColor RX 9070 XT300 WRDNA 4
MSI RTX 3050 LP 6G70 WAmpere (vanhentunut)

TDP-luvut ovat valmistajien referenssiarvoja, ja korttikohtaiset arvot voivat poiketa niistä hieman.

Vuotuinen sähkölaskuvaikutus 8 h/vrk käytöllä (0,15 €/kWh):

  • RTX 5080 (360 W): noin 158 €/vuosi
  • RTX 5070 Ti WindForce 3 OC (300 W): noin 131 €/vuosi
  • RX 9070 XT (300 W): noin 131 €/vuosi
  • RTX 3050 LP 6G (70 W): noin 31 €/vuosi

Ääni ja melu

Jäähdytysratkaisun laatu vaikuttaa suoraan käyttömukavuuteen. Decibeli-asteikko on logaritminen: 10 dB ero tarkoittaa kaksinkertaista äänenpainetta.

Melu riippuu jäähdyttimestä, kotelon ilmavirrasta ja tuulettimien käyrästä, eikä valmistajat julkaise vertailukelpoisia desibelilukuja. Siksi emme anna tässä mallikohtaisia desibeleitä. GIGABYTE RTX 5070 Ti WindForce 3 OC käyttää kolmea tuuletinta, ja kolme isoa tuuletinta pystyy yleensä liikuttamaan saman ilmamäärän alemmilla kierroksilla kuin kaksi pientä. Riippumattomat melumittaukset (esimerkiksi TechPowerUp) kannattaa tarkistaa ennen ostoa, jos hiljaisuus on sinulle ykkösasia.

BONUS-VINKIT

Mittaa kotelo ennen tilaamista

Nykyaikaiset huippukortit ovat 330–360 mm pitkiä. Moni mid-tower-kotelo ilmoittaa GPU-pituudeksi 330 mm: RTX 5080 voi törmätä kaapeleihin tai harddriveen. Mittaa vapaa pituus kotelosta fyysisesti, ei vain valmistajan sivulta.

Tarkista BIOS-päivitys ennen asennusta

Useilla emolevyillä ei ole oletuksena tukea uuden sukupolven korteille. Ennen RTX 50- tai RX 9000 -sarjan asentamista päivitä emolevyn BIOS: muuten kortti ei käynnisty tai toimii rajoitetusti PCIe-kaistanleveydessä.

Käytä DDU-ohjelmaa ajureiden poistoon

Display Driver Uninstaller (DDU) poistaa vanhat ajurit täysin ilman jäämiä. Pelkkä Windowsin “poista ohjelma” jättää rekisteriin ja järjestelmäkansioihin tiedostoja, jotka voivat aiheuttaa kaatumisia uuden kortin kanssa. DDU on ilmainen ja kestää noin 5 minuuttia.

Alivoltaa GPU Afterburnerilla

Avaa Voltage/Frequency -käyrä ja vedä kellotaajuuspisteet 50–100 mV alaspäin maksimin lähellä. Tavoitteena on matalampi lämpötila ja kulutus ilman suorituskyvyn laskua; testaa vakaus jokaisen muutoksen jälkeen. Tämä on erityisen hyödyllistä kesäisin tai pienissä koteloissa.

Tarkista PCIe-virtaliitin ensin

RTX 5080 ja RTX 5070 Ti käyttävät 16-pinnistä 12VHPWR-liitintä. Jos virtalähteessäsi on vain vanha 8-pinninen liitin, tarvitset adapterit: mutta NVIDIA suosittelee yksiä johdoista tulevia liitäntöjä, ei usean johdon adaptereja. Tarkista virtalähteesi johdostus ennen tilaamista tai hanki uusi virtalähde natiivin 12VHPWR-liittimen kera.

Seuraa lämpötiloja ensimmäiset viikot

Asennuksen jälkeen seuraa GPU-lämpötiloja MSI Afterburnerilla tai GPU-Z:llä ensimmäisenä viikkona. Normaali pelaamisen aikainen lämpötila on 65–85 °C. Jos lämpötila nousee yli 90 °C, tarkista kotelon ilmanvaihto ja harkitse lisätuulettimia tai alivolttausta.

Näin valitsimme tuotteet

Ennen ostopäätöstä kannattaa perehtyä myös näytönohjainajurien päivitykseen, sillä oikein asennettu ajuri voi tehdä merkittävän eron suorituskykyyn. Korkeat käyttölämpötilat ovat yleinen ongelma uusissa huippukorteissa: GPU:n jäähdytys ja lämpöhallinta -opas auttaa pidentämään kortin käyttöikää.

Hinnat ja varastosaatavuus tarkistettiin Proshopin tuotesivuilta 3.10.2026. Näytönohjaimen valintaprosessi alkaa kolmesta mitattavasta luvusta: VRAM-kapasiteetti (GB), muistiväylän leveys (bit) ja TDP (W). VRAM on nykypelien todellinen pullonkaula: 8 GB:n raja ylittyy yhä useammassa pelissä 4K-tekstuureilla, ja 12–16 GB on 2026 tilanteessa minimi tulevaisuuden varmuudelle. Muistiväylän leveys (192 vs. 256 bit) vaikuttaa suoraan tekstuurien siirttonopeuteen ja on arkkitehtuuriominainen luku, jota ei voi ohjelmoida pois. Malleja, joiden VRAM tai väyläleveys ei vastannut hintaansa, ei sisällytetty vertailuun.

DLSS 4 ja FSR 4 -skaalausteknologiat vertailtiin julkisten benchmarkien ja riippumattomien medioiden (TechPowerUp, Tom’s Hardware GPU benchmark) tulosten perusteella useissa peleissä, joissa Frame Generation on käytössä. Vertailimme sekä rasterointipisteet (1080p, 1440p, 4K) että Ray Tracing -kuormat, koska niiden suhteellinen suorituskyky vaihtelee arkkitehtuurin mukaan merkittävästi. TDP ja virtaliitin (8-pin vs. 12VHPWR 16-pin) kirjattiin, koska ne vaikuttavat suoraan PSU-vaatimuksiin ja soveltuvuuteen olemassaoleviin järjestelmiin.

Digiankka ei ole minkään laitevalmistajan jälleenmyyjä tai kumppani. NVIDIA- ja AMD-kortit kilpailevat tässä vertailussa tasaveroisesti: RX 9070 XT:n suositus johtuu sen mitatusta rasterointitehokkuudesta suhteessa hintaan, ei arkkitehtuurilojaliteetista. Ostoslinkit ovat affiliatelinkkejä, jotka eivät vaikuta arvostelutulokseen.

Ulkoiselle näytönohjaimelle voi rakentaa myös oman kotelon, ja perusteet on koottu eGPU-kotelo-oppaaseen. Drone-kuvauksen tarvitsema GPU-teho selviää drone-vertailusta.

Usein Kysyttyä

Mikä näytönohjain kannattaa ostaa 4K-pelaamiseen vuonna 2026?

RTX 5080 on selvin valinta 4K-pelaamiseen. Se tuottaa 10 752 CUDA-ytimellä ja 16 GB GDDR7:llä riittävän suorituskyvyn kaikkiin nykyisiin peleihin täysillä asetuksilla. DLSS 4 Multi Frame Generation nostaa ruudunpäivitystä tuetuissa peleissä.

Onko AMD vai NVIDIA parempi näytönohjain vuonna 2026?

Riippuu käyttötarkoituksesta. NVIDIA johtaa Ray Tracing -suorituskyvyssä, DLSS 4:ssä ja ammattisovellusten CUDA-tuessa. AMD:n RX 9070 XT tarjoaa paremman hinta-suorituskyky-suhteen rasterointipeleissä ja on ylivoimainen Linux-käyttäjille avoimen ajurituen ansiosta.

Kuinka paljon VRAM-muistia tarvitaan 1440p-pelaamiseen 2026?

Vähintään 12 GB, mieluiten 16 GB. Uudet AAA-pelit kuten Cyberpunk 2077 ja Alan Wake 2 käyttävät 8–10 GB VRAM:ia 1440p-resoluutiolla korkeim­milla tekstuureilla. 16 GB antaa pelivaraa tuleville peleille.

Sopiiko RTX 3050 LP 6G uusiin peleihin?

Osaan kyllä, mutta rajoitetusti. 6 GB VRAM alkaa olla pullonkaula vuoden 2026 uusissa peleissä jopa 1080p:llä. Kortti soveltuu parhaiten vanhempiin tai graafisesti kevyempiin peleihin, tai tilanteisiin, joissa kotelon koko tai virtalähde pakottaa valitsemaan LP-mallin.

Kuinka suuri virtalähde tarvitaan RTX 5080:lle?

Vähintään 850 W. RTX 5080:n TDP on 360 W, ja prosessori, muistit ja muut komponentit lisäävät kulutusta. NVIDIA suosittelee 12VHPWR-liitintä: tarkista, löytyykö se virtalähteestäsi tai tarvitaanko adapteri.

Paljonko hyvä pelinäytönohjain maksaa 2026?

Proshopin hinnat 3.10.2026: RTX 3050 LP 6G noin 305 €, RX 9070 XT noin 850 €, RTX 5070 Ti noin 1 280 € ja RTX 5080 noin 1 800 €. 1440p-pelaamiseen riittää 850 euron luokka, 4K-pelaamiseen kannattaa varata yli 1 200 €.

Onko PowerColor RX 9070 XT hyvä valinta Linux-pelaajille?

Kyllä, se on erinomainen. AMD RDNA 4 -kortit toimivat Linuxissa natiivisti avoimen AMDGPU-ajurin kautta ilman lisäasennuksia. NVIDIA vaatii suljetun ajurin asennuksen, joka voi tuottaa yhteensopivuusongelmia kernelin päivitysten yhteydessä.
Digiankka
Kirjoittaja
Digiankan Toimitus
"Karsimme turhan. Kokoamme datan. Kerromme selkeästi, mikä toimii ja mikä ei, ilman markkinointipuhetta."
Lue lisää toimituksesta