Paras drone 2026: katso kärki­mallit

Paras drone 2026

Artikkeli sisältää Proshop-verkkokaupan mainoslinkkejä (*). Hintasi pysyy samana.

Paras drone 2026 on DJI Mavic 4 Pro Fly More: sen 4/3-tuumainen (100 MP) Hasselblad-kenno, O4+-signaalitekniikka ja omnidirektionaalinen esteidentunnistus tekevät siitä ylivoimaisen valinnan vakavasti otettavaan ilmakuvaukseen. Jos budjetti on rajallisempi, DJI Air 3S tarjoaa parhaan hinta-laatusuhteen.

Drone on miehittämätön ilma-alus, jota ohjataan kauko-ohjaimella tai automaatiolla. Harrastuskäyttöön soveltuvia kameradroneja on saatavilla alle 250 g:n C0-luokasta raskaampiin C1-malleihin. Traficomin drone-ohjeiden mukaan operaattorirekisteröinti vaaditaan, jos drone painaa vähintään 250 g tai siinä on kamera, ja alle 250 g C0-dronelle ei ole koulutusvaatimusta. Kennokoko ratkaisee kuvanlaadun: 1-tuumainen kenno kerää moninkertaisesti enemmän valoa kuin pieni 1/2-tuumainen kenno, mikä näkyy kohinan vähenemisenä aamunkoiton ja auringonlaskun kuvauksessa.

Fysiikka määrää suoraan kuvanlaadun: suurempi kenno = suuremmat valoherkkyyspisteet = vähemmän kohinaa hämärässä. DJI Neo 2:n 1/2-tuumainen kenno vs. Air 3S:n 1-tuumainen kenno on merkittävä pinta-alaero: se näkyy hämäräkuvauksessa.

Signaalin vahvuus ratkaisee turvallisuuden kaupungissa. DJI:n O-sarjan yhteydet käyttävät 2,4 GHz:n ja 5,8 GHz:n taajuuksia ja vaihtavat taajuutta häiriöiden mukaan. Kaupungissa kantama on silti selvästi pienempi kuin valmistajan ilmoittama teoreettinen enimmäiskantama.

Tämä vertailu kattaa neljä mallia eri käyttäjäprofiileille: ammattituotanto, harrastajien kärki, kompakti matkavalinta ja aloittelijan ensimmäinen drone. Jokainen malli ratkaisee eri prioriteetin: lue, kumpi vastaa sinun tarpeesi.

Parhaat dronet vertailussa

DJI Mavic 4 Pro Fly More

Paras valintamme

DJI Mavic 4 Pro Fly More

Kolmoiskamera zoomaa lennon aikana ja kuvaa 6K HDR -videota, joten jälkikäsittelyyn jää täysi liikkumavara. Esteidentunnistus toimii hämärässäkin, mikä helpottaa vaativia kuvauskeikkoja.

Sopii: Ammattikuvaajille, jotka tekevät kaupallisia kiinteistö-, tapahtuma- tai tuotantoprojekteja ja tarvitsevat lentoaikaa, joustavuutta sekä luotettavuutta vaativissa olosuhteissa.

Riippumaton kokonaisarvio
3 foorumia tarkistettu
8 datalehdistä vertailtu
Menetelmämme →

Kuka käyttäjistä sinä olet?

Ammattituottaja tai kaupallinen kuvaaja

Teet töitä kiinteistövälittäjille, tapahtumatoimistoille tai videoproduktioille. Asiakkaasi odottaa laskutettavaa materiaalia, joka kestää 4K-tulosteen tai televisioruudun. DJI Mavic 4 Pro Fly More Combo on vertailun ainoa drone, jossa on kolme kameraa. Fly More Combo antaa kolme akkua, joiden DJI:n ilmoittama lentoaika on enintään 51 min per akku, joten ne kattavat suuren osan kuvauspäivästä.

Edistynyt harrastaja: yli puhelintason

Kuvaat maisemia, matkoja tai perhejuhlia. Nykyaikaisen älypuhelimen kuva riittää lähikuviin, mutta ilmaperspektiivi vaatii oikeaa dronea. Air 3S:n 1-tuumainen kaksoiskamera tuottaa selvästi puhelinta parempaa kuvaa myös auringonlaskussa, jolloin useimmat Instagram-lennot tapahtuvat. Kiinteistökuvauksen alkaessa kiinnostaa: Air 3S on senkin minimistandardi.

Matkaaja ja some-sisällöntuottaja

Matkalaukussa on tilaa vain yhdelle dronelle, ja se pitää mahtua käsimatkatavaroihin. DJI Mini 5 Pron 249,9 g ja taiteltava, kompakti runko sopivat useimpiin lentoyhtiöihin. 1-tuumainen kenno tuottaa selvästi puhelinta ja Neo 2:ta parempaa kuvaa myös auringonlaskussa, jolloin useimmat Instagram-lennot tapahtuvat. 225° kääntyvä gimbal tekee pystysuorasta videosta helppoa suoraan TikTokiin.

Ensimmäinen drone: budjetti tiukka

Ostat elämäsi ensimmäisen dronen etkä halua riskeerata isoa investointia. DJI Neo 2:n (Drone Only) 151 g ja 4K-video riittävät lomakuvaukseen päivänvalossa. Ele-, ääni- ja puhelinohjaus madaltaa aloituskynnystä entisestään: ei tarvitse opetella perinteisiä ohjaussauvoja ensimmäisillä lennoilla. Traficomin C0-rekisteröinti on yksinkertaisin prosessi.

Aktiivisportti- tai seuranta-kuvaaja

Kuvaat pyöräilyä, juoksua tai laskettelu: kohde liikkuu nopeasti ja suo vaihtuu. Monet käyttävät älykelloa suorituksen seurantaan samalla kun drone kuvaa ylhäältä. Air 3S:n ActiveTrack 360° seuraa kohdetta automaattisesti myös sivusuunnista. Mavic 4 Pro tekee saman omnidirectional-esteidentunnistuksella, joka estää törmäyksen joka suunnasta. Neo 2:ssa on myös ActiveTrack, mutta pieni kenno rajoittaa laatua nopeassa liikkeessä.

Havaintomme

1
DJI Mavic 4 Pro Fly More
★★★★★
5 / 5.0

DJI Mavic 4 Pro Fly More

"Ammattikuvaajille, jotka tekevät kaupallisia kiinteistö-, tapahtuma- tai tuotantoprojekteja ja tarvitsevat lentoaikaa, joustavuutta sekä luotettavuutta vaativissa olosuhteissa."

PLUSSAT

  • ✓ Kolmoiskamera: 28–168 mm (ekvivalentti) lennon aikana vaihdettavissa
  • ✓ 6K HDR 10-bit: täysi jälkikäsittelyvapaus
  • ✓ Omnidirectional-esteidentunnistus toimii hämärässä

MIINUKSET

  • − Noin 1063 g paino: EU C2-luokka, vaatii rekisteröinnin ja A1/A3-kokeen, A2-alakategoriassa myös A2-lisäteoriakokeen
  • − Korkea hintapiste rajaa satunnaiskäyttäjiltä pois

Kolmoiskamera muuttaa lennättämisen logiikan. Mavic 4 Prossa 28 mm:n ekvivalentin Hasselblad-pääkamera (4/3-tuumainen CMOS, 100 MP), 70 mm keskitele (1/1,3-tuumainen CMOS, 48 MP, f/2.8) ja 168 mm tele (1/1,5-tuumainen CMOS, 50 MP, f/2.8) ovat käytettävissä lennon aikana. Kukin kenno on optimoitu omalle polttoväliluokalle. Optinen zoomaus ei heikennä kuvaa samalla tavalla kuin digitaalinen.

6K @ 60fps ja 4K @ 120fps slow-motion antavat täyden tuotantojoustavuuden. DJI ilmoittaa enimmäislentoajaksi 51 minuuttia, ja käytännön lentoaika jää tyypillisesti tätä lyhyemmäksi. Fly More Combossa on kolme akkua. Paino on noin 1063 g, joten drone kuuluu EU:n C2-luokkaan: operaattorirekisteröinti ja A1/A3-verkkoteoriakoe vaaditaan Traficomin kautta. A2-alakategoriassa (30 m turvaetäisyys sivullisiin, hidaslentomoodissa 5 m) tarvitaan lisäksi A2-lisäteoriakoe.

2
DJI Air 3S
★★★★☆
4.5 / 5.0

DJI Air 3S

"Edistyneille harrastajille, jotka haluavat siirtyä Mini-sarjasta ylöspäin ja tarvitsevat lähes ammattitason kuvanlaatua maisema- tai kiinteistökuvaukseen."

PLUSSAT

  • ✓ Kaksoiskamera (1-tuumainen + 70 mm tele): laajakulmasta teleen ilman digizoomia
  • ✓ 4K/60fps HDR + 10-bit D-Log M: laaja editointivara
  • ✓ Jopa 45 min lentoaika: toiseksi pisin tässä vertailussa, Mavic 4 Pro yltää 51 minuuttiin

MIINUKSET

  • − 724 g vaatii EU C1-luokan rekisteröinnin ja teoriakokeen
  • − Korkeampi hintapiste kuin Mini-sarjan malleissa

Kaksoiskamera on Air 3S:n rajapyykki laadussa. 1-tuumainen 50 MP pääkamera ja 70 mm keskitele (1/1,3-tuumainen, 48 MP) mahdollistavat polttovälin vaihdon lennon aikana ilman digitaalista zoomausta. 1-tuumainen kenno kerää selvästi enemmän valoa kuin pienemmät 1/2-tuumaiset kennot, mikä näkyy vähäisempänä kohinana hämärässä.

4K @ 60fps HDR ja 50 MP still-kuvat antavat runsaasti editointivaraa. 10-bit D-Log M ja HLG tallentavat laajan dynamiikka-alueen, josta saat värikorjattua luonnolliset ihosävyt tai dramaattisen elokuvavärin. Monisuuntainen esteidentunnistus ja etuosan LiDAR toimivat myös heikossa valaistuksessa. 724 g painoisena kuuluu EU:n C1-luokkaan.

3
DJI Mini 5 Pro
★★★★☆
4.5 / 5.0

DJI Mini 5 Pro

"Matkakuvaajille ja some-sisällöntuottajille, jotka haluavat lähes ammattitason kuvanlaadun kevyessä, matkalaukkuun mahtuvassa rungossa."

PLUSSAT

  • ✓ 1-tuumainen 50 MP kenno: paras kuvanlaatu tässä painoluokassa
  • ✓ 225° kääntyvä gimbal: aito pystysuora video ilman rajausta
  • ✓ Jopa 36 min lentoaika vakioakulla: pisin C0-luokan malleista

MIINUKSET

  • − Ei telelinssiä: Air 3S ja Mavic 4 Pro tarjoavat optisen zoomin
  • − 36 min lentoaika vakioakulla: lyhyempi kuin Air 3S:ssä ja Mavic 4 Prossa

1-tuumainen kenno tiiviissä matkarungossa on Mini 5 Pron rajapyykki. DJI:n mini-luokan lippulaiva pakkaa 50 MP 1-tuumaisen CMOS-kennon runkoon, joka painaa 249,9 g. Kenno on suurempi kuin edeltäjien 1/1,3-tuumainen kenno, joten kuva on hämärässä puhtaampi. 4K/60fps HDR ja 4K/120fps-hidastus antavat editointivaraa myös vaativampaan jälkikäsittelyyn.

225° kääntyvä gimbal mahdollistaa aidon pystysuoran videon suoraan TikTokiin tai Reelsiin ilman rajausta. O4+-signaali kantaa DJI:n mukaan jopa 20 km (FCC) tai 10 km (CE), ja monisuuntainen esteentunnistus on suunniteltu toimimaan myös hämärässä. Paino 249,9 g mahdollistaa C0-luokan, kun käytössä on vakioakku. DJI:n mukaan suurempi Plus-akku (jopa 52 min lentoaika) nostaa dronen C0-painorajan yli, ja Plus-akullinen Fly More Combo Plus on C1-luokkaa, joten C0-versiossa Plus-akkua ei voi käyttää C0-dronena EU:ssa.

4
DJI Neo 2 (Drone Only)
★★★★☆
4 / 5.0

DJI Neo 2 (Drone Only)

"Aloittelijoille, jotka ostavat ensimmäisen dronensa ja haluavat kokeilla ilmakuvausta edullisesti ja turvallisesti ilman kaukosäädinopettelua."

PLUSSAT

  • ✓ 151 g: C0-luokka, ei pakollista teoriakoetta
  • ✓ Ele-, ääni- ja puhelinohjaus: ei kaukosäädintarvetta aloittelijalle
  • ✓ Täydet propellisuojat: turvallinen sisällä ja perheen kesken

MIINUKSET

  • − Ei perinteistä kaukosäädintä mukana: tarkkuutta vaativat otokset vaikeampia
  • − Enintään 19 min lentoaika (17 min propellisuojilla) ja pieni kenno rajoittavat vaativampaa käyttöä

Edullisin ja turvallisin reitti ensimmäiseen droneen. DJI Neo 2:n 12 megapikselin kenno tuottaa 4K/60fps-videota ja 4K/100fps-hidastusta päivänvalossa: laatu riittää hyvin someen ja matkavideoksi. Täysin suojatut potkurit tekevät dronesta turvallisen myös sisätiloissa tai perheen kesken lennätettäessä.

Ilman kaukosäädintä lennät eleillä, äänikomennoilla tai puhelinsovelluksella: aloittelijalle tämä madaltaa kynnystä huomattavasti verrattuna perinteisiin ohjaussauvoihin. Kämmenlähtö ja kämmenelle palaava laskeutuminen tekevät ensimmäisistä lennoista helppoja. 151 g painoisena (160 g valinnaisen digitaalilähettimen kanssa) drone kuuluu C0-luokkaan, jolle ei ole koulutusvaatimusta (A1/A3-koe on suositeltava). Kameralliselle dronelle vaaditaan silti operaattorirekisteröinti.

OSTAJAN PIKAOPAS

Kennoformaatti: tuumakoot faktoina

CMOS-kennon koko määrää suoraan valoherkkyyden ja kohinan. Isompi kenno = suuremmat pikselit = enemmän valoa per pikseli = vähemmän kohinaa hämärässä.

KennoformaattiDrone-malliPikselitKäyttökohde
1/2”DJI Neo 212 MPPäivänvalokuvaus, some
1”DJI Mini 5 Pro50 MPMatkakuvaus, hämärä
1” + 1/1,3” teleDJI Air 3S50 MP + 48 MPHarrastaja- ja kiinteistökuvaus
4/3” + 1/1,3” + 1/1,5”DJI Mavic 4 Pro100 MP + 48 MP + 50 MPAmmattituotanto

Signaaliteknologia: O4 vs. O4+

TeknologiaDroneTeoreettinen kantama (FCC)
O4Air 3S20 km
O4+Mavic 4 Pro30 km
O4+Mini 5 Pro20 km
Wi-Fi (vakio) tai O4 (valinnainen lähetin)Neo 20,5 km Wi-Fillä, 10 km O4-lähettimellä (CE: 6 km)

Luvut ovat valmistajan ilmoittamia enimmäisarvoja esteettömässä ja häiriöttömässä ympäristössä. Kaupungissa ja Euroopassa todellinen kantama on selvästi pienempi.

EU-droneluokitus ja Suomen velvoitteet

LuokkaPainoTraficom-velvoitteetDronet
C0alle 250 gUAS-rekisteröinti (kameralliselle), ei koulutusvaatimustaNeo 2, Mini 5 Pro (vakioakulla)
C1alle 900 gRekisteröinti + A1/A3-verkkoteoriakoeAir 3S
C2alle 4 kgRekisteröinti + A1/A3-koe, A2-alakategoriassa lisäksi A2-lisäteoriakoeMavic 4 Pro

Paljonko akut ja varaosat maksavat?

Drone-akkujen kapasiteetti laskee käytössä, ja kuluneet akut vaihdetaan. Potkurit kuluvat ja voivat vaurioitua törmäyksessä.

Varaosien hinnat vaihtelevat malleittain, joten tarkista ajantasaiset hinnat DJI Storesta tai jälleenmyyjältä. Törmäysvaurioiden varalle DJI Care Refresh -vakuutusohjelma on harkitsemisen arvoinen, koska ensimmäinen törmäys on aloittelijalla melko todennäköinen.

Miten lentoaika ja lataus eroavat?

Energiakustannus yhtä lentoa kohden on minimaali, sillä akkujen energiamäärä on 11,5–95 Wh.

DroneAkkukapasiteettiEnergia
DJI Mavic 4 Pro6654 mAh / 14,32 V95,3 Wh
DJI Air 3S4276 mAh / 14,6 V62,5 Wh
DJI Mini 5 Pro (vakioakku)2788 mAh / 7 V19,52 Wh
DJI Neo 21606 mAh11,5 Wh

Talvilennoissa Suomessa akku kannattaa pitää sisätaskussa ennen lentoa: kylmä akku menettää kapasiteettiaan selvästi alle 0°C:ssa. Älä koskaan laske akkua täysin tyhjäksi, sillä syväpurkaus vahingoittaa kennoa pysyvästi.

Ääni ja melu

Drone tuottaa ääntä kahdesta lähteestä: moottorit ja potkurit. Pienempi drone = pienemmät potkurit = korkeampi ääni matalamman äänenpainetason sijaan. Mini-mallit kuulostavat sireenimäiseltä, isommat mallit matalammalta ja etäisemmältä.

DJI ei ilmoita kaikille malleille vertailukelpoisia melutasoja, joten tarkkoja desibeliarvoja ei voi esittää. Yleisesti pienemmät dronet kuulostavat korkeammalta ja terävämmältä, ja isommat matalammalta.

Kaupunkiympäristössä drone peittyy katumelun alle korkealla, mutta hiljaisella maaseudulla se erottuu kauas. Jos haluat kuvata häiritsemättä luontoa tai ihmisiä, lennä korkeammalla ja pidä etäisyyttä.

BONUS-VINKIT

Lennä aina “lentoaika -5 min” -säännöllä

Älykkäin turvasääntö: kun dronessa on 20–25 % akkua jäljellä, aloita paluu. Lisää turvallisuusvinkkejä erityisesti EASA:n droonisäännöistä löytyy omasta oppaastamme.

Älä lennä tyhjäksi. Kylmässä ilmassa tai tuulessa akku tyhjenee nopeammin kuin indikaattori ennustaa, ja RTH (Return to Home) -matka vie oman kapasiteettinsa. 5 minuutin puskuri estää pakkolaskun.

ND-suotimet ovat pakollisia videolle

Ilman ND-suotimia 4K-videossa näkyy liian lyhyt suljinaika: kuva on terävästi rajainen ja luonnoton liikkeen suhteen. Oikeat DJI:n viralliset kuvausoppaat ja ND-suotimet parantavat videokuvan laatua dramaattisesti. Sääntö: suljinaika = 2 × kuvataajuus.

Jos kuvaat 30fps, suljinaika pitää olla 1/60 s. Kirkkaalla päivällä tämä vaatii ND16 tai ND64 -suotimen. ND-paketti maksaa 30–80 € ja parantaa videokuvaa dramaattisesti.

Aseta RTH-korkeus ennen jokaista lentoa

Return to Home -korkeus on oletuksena usein 30 m. Jos ympäristössä on puita, mastoja tai rakennuksia, drone törmää niihin palatessaan. Aseta RTH-korkeus aina korkeammaksi kuin korkein este lennätysalueella: vähintään 50–80 m kaupunkiympäristössä. Tämä asetus on DJI Fly -sovelluksessa ennen lentoa.

Kalibroi kompassi uudessa paikassa

Kompassin kalibroimatta jättäminen aiheuttaa driftiä tai huonossa tapauksessa flyaway-tilanteen: drone alkaa ajautua eikä reagoi ohjaukseen. Kalibroi aina, kun lennät uudella paikkakunnalla, rautarakenteiden lähellä tai pohjoisessa Suomessa, missä magneettinen deklinaatio vaihtelee. DJI Fly -sovellus pyytää tarvittaessa automaattisesti. Isompi näyttö helpottaa kalibrointia: tabletti ohjaimena on suosittu ratkaisu ammattikuvaajien keskuudessa.

Tarkista tuuli: lennä vain alle 10 m/s

DJI ilmoittaa useimmille malleille maksimivastatuuleksi 10–12 m/s (Beaufort 5–6). Käytännössä kovempi tuuli syö lentoaikaa ja heikentää kuvan vakautta. Tarkista Windy.com tai ForecaWind ennen lentoa. Suomessa rantaviivat ja metsänreunat ovat turbulenttisimpia: suosi tasaisia avokenttiä tuulisella säällä.

Talvikuvauksen erityissäännöt Suomessa

Akkujen lämmitys on pakollista: pidä akut sisätaskussa 10–15 minuuttia ennen lentoa. Tarkista dronen valmistajan ilmoittama käyttölämpötila-alue: monen mallin alaraja on noin -10°C, eikä sen alle kannata lentää. Älä häiritse eläimiä, esimerkiksi poroja, ja tarkista voimassa olevat rajoitusalueet Traficomin kartasta.

Näin valitsimme tuotteet

Dronen valinta alkaa kennokoosta, sillä se määrää pitkälti kuvanlaadun hämärässä. Neo 2:n 1/2-tuumainen kenno kerää valoa selvästi vähemmän kuin Mavic 4 Pron 4/3-tuumainen Hasselblad-kenno. Tämä on fysikaalinen rajoite, joka näkyy kohinana hämärässä.

Vertailu perustuu valmistajan teknisiin tietoihin (DJI:n spesifikaatiosivut), julkisiin arvosteluihin ja käyttäjäkeskusteluihin. Emme ole testanneet dronejen lentoaikaa tai kantamaa itse, joten luvut ovat valmistajan ilmoittamia enimmäisarvoja. EU-painoluokka (C0 alle 250 g, C1 alle 900 g, C2 alle 4 kg) oli karsintakriteeri, koska se vaikuttaa suoraan siihen, mitä velvoitteita lentäminen Suomessa vaatii.

Emme hyväksy tuotesijoittelua tai valmistajan maksamia arvosteluja. Mavic 4 Pro ja Air 3S ovat vertailussa korkealla, koska niiden kamerajärjestelmä ja yhteysteknologia ovat luokassaan edistyneimpiä: ei siksi, että DJI olisi sponsori.

Usein Kysyttyä

Tarvitseeko dronelle luvan Suomessa?

Operaattorirekisteröinti on pakollinen, jos drone painaa vähintään 250 g tai jos siinä on kamera tai muu tietoja tallentava anturi. Traficomin sähköisessä palvelussa rekisteröinti maksaa 40 € vuodeksi, 95 € kolmeksi vuodeksi tai 125 € viideksi vuodeksi. Alle 250 g C0-dronelle ei vaadita koulutusta, mutta A1/A3-verkkoteoriakoe on suositeltava. C1-drone (alle 900 g) vaatii A1/A3-verkkoteoriakokeen, jonka todistus on voimassa viisi vuotta ja joka on maksuton henkilöasiakkaille ensimmäisen rekisteröitymisen yhteydessä (muuten 35 €). Suurin sallittu lentokorkeus on 120 m maan tai veden pinnasta.

Mitä EU:n C0, C1 ja C2-luokat tarkoittavat käytännössä?

EU-droneluokitus perustuu painoon ja tekniikkaan. C0 = alle 250 g, ei koulutusvaatimusta, sopii aloittelijoille. C1 = alle 900 g, vaatii A1/A3-verkkoteoriakokeen. C2 = alle 4 kg: A2-alakategoriassa vaaditaan A1/A3-koe ja A2-lisäteoriakoe, A3-alakategoriassa riittää A1/A3-koe, mutta lennettävä vähintään 150 m päässä asuin-, liike-, teollisuus- ja virkistysalueista. C0 ja C1 -dronet lentävät A1-alakategoriassa. DJI Neo 2 (151 g) ja DJI Mini 5 Pro (249,9 g, vakioakulla) ovat C0-luokassa; Mini 5 Pron Plus-akulla varustettu versio on DJI:n mukaan C1-luokkaa. Air 3S (724 g) on C1-luokassa ja Mavic 4 Pro (noin 1063 g) C2-luokassa. Voimassa olevat säännöt löydät Traficomin avoimen kategorian sivulta.

Mikä on dronen todellinen lentoaika vs. valmistajan ilmoittama?

Valmistajan ilmoittama lentoaika mitataan optimioloissa: tyyni sää, 15°C lämpötila, tasainen lento. Käytännössä lentoaika on lyhyempi: DJI Mavic 4 Pro ilmoittaa 51 min ja Neo 2 19 min, mutta käytännössä lentoaika jää lyhyemmäksi. Kylmä sää alle 0°C:ssa heikentää akun kapasiteettia selvästi: varaa aina lisäakku talvikuvauksiin.

Mikä kennoformaatti minulle riittää: 1/2 vai 1-tuuma?

DJI Neo 2:n 12 megapikselin 1/2-tuumainen kenno riittää päivänvalon somekuvaukseen ja matkavideoon. 1-tuumainen (Mini 5 Pro, Air 3S) on minimistandardi kiinteistö- tai ammattikuvaukseen: selvästi suurempi pinta-ala tuottaa puhtaamman kuvan hämärässä. Jos kuvaat usein aamulla tai illalla, hyppää suoraan Mini 5 Pro:hon tai Air 3S:ään.

Mitä OcuSync ja O3/O4+ tarkoittavat?

OcuSync, O3 ja O4+ ovat DJI:n signaaliteknologioita, jotka määrittävät kantaman ja kuvan vakauden. DJI ilmoittaa Air 3S:n O4-yhteyden kantamaksi jopa 20 km, Mini 5 Pro:n O4+ -yhteyden jopa 20 km ja Mavic 4 Pron O4+ -yhteyden jopa 30 km (FCC-olosuhteet, esteetön ja häiriötön ympäristö). Käytännössä kantama on kaupungissa häiriöiden takia selvästi pienempi, mutta vahvempi signaali tarkoittaa vähemmän pätkimistä kriittisillä hetkillä.

Saako dronella kuvata kaupungissa tai lentoasemien lähellä?

Kaupungissa lennättäminen on sallittua, mutta säännöt ovat tiukat: ei ihmisjoukkojen yläpuolelle, turvaetäisyys sivullisiin riippuu luokasta ja alakategoriasta (esimerkiksi A2:ssa 30 m), enimmäiskorkeus 120 m. Lentoasemien ympärillä on rajoittavia UAS-ilmatilavyöhykkeitä, joilla lennättäminen on lähtökohtaisesti kiellettyä. Valmistajan sovelluksen aluerajoitukset eivät ole virallinen lähde, joten tarkista alueet aina ennen lentoa Traficomin kieltoaluesivulta mainituista lähteistä, kuten ais.fi, Flyk ja Fintraffic Sky.
Digiankka
Kirjoittaja
Digiankan Toimitus
"Karsimme turhan. Kokoamme datan. Kerromme selkeästi, mikä toimii ja mikä ei, ilman markkinointipuhetta."
Lue lisää toimituksesta