Paras älypuhelin 2026: vertailu ja suositukset

Paras älypuhelin 2026

Artikkeli sisältää Proshop-verkkokaupan mainoslinkkejä (*). Hintasi pysyy samana.

Paras älypuhelin vertailussa on Apple iPhone 17 Pro, edellisen sukupolven Pro-malli: A19 Pro -siru, 4×-optinen tele ja Apple Intelligence tekevät siitä edelleen monipuolisen valinnan. Apple myy nykyisin uutta iPhone 18 Pro -mallia (A20 Pro), ja 17 Pro löytyy enää jälleenmyyjien varastoista. Jos budjetti on rajoitteena, iPhone 17 tarjoaa saman näytön ja lähes saman sirutehon selvästi halvemmalla.

Älypuhelinmarkkinoiden polarisoituminen on 2026:ssa selkeämpää kuin koskaan: premium-mallit (iPhone Pro, Galaxy S Ultra) kilpailevat tehokkuudessa ja kameratekniikassa, kun edullisempi segmentti (iPhone 15, Pixel 8a) tarjoaa riittävän suorituskyvyn arjen tehtäviin selvästi matalammalla hinnalla. Hintaero näkyy erityisesti kamerassa ja näytössä, ei arjen suorituskyvyssä.

Suoritin määrittää laitteen elinkaaren: A19 Pro -siru on selvästi nopeampi kuin A16 Bionic, ja nopeampi siru pysyy käyttökelpoisena pidempään. Apple on tyypillisesti tarjonnut iOS-päivityksiä 6–7 vuotta laitteen julkaisusta, mutta virallista lupausta se ei anna. Apple julkaisee iPhone-malliston tekniset tiedot ja tuetut mallit ohjelmistoille jokaisen iOS-version yhteydessä.

Kamera on 2026:ssa merkittävin kategorian erottava tekijä. iPhone 17 Pro:n 48 MP kolmoiskenno ja 4×-tele korvaavat käytännössä erillisen kompaktikameran matkoilla ja some-kuvauksessa. Kennon koko ja f-aukko määräävät valon keräämisen: hämäräkuvaus erottaa flagship-mallit edullisemmista. DXOMARKin vakioprotokollan mittaukset antavat riippumattoman vertailupisteen kameramallien välillä.

iPhone 17 Pro:n 31 tunnin videotoisto vastaa käytännössä kahden päivän käyttöä normaaleilla tehtävillä. Applen mukaan 40 W:n laturilla akku latautuu 50 %:iin 20 minuutissa. Uudempi iPhone 18 Pro yltää Applen mukaan jopa 34 tunnin videotoistoon ja 50 %:iin noin 15 minuutissa 60 W:n virtalähteellä.

Tämä vertailu kattaa neljä mallia eri käyttäjäprofiileille: vaativa sisällöntuottaja (iPhone 17 Pro), paras hinta-laatu (iPhone 17), budjettitietoinen iOS-käyttäjä (iPhone 15) ja Android-puolen lippulaiva (Samsung Galaxy S25 Ultra). Jokainen ratkaisee eri prioriteetin, joten lue, mikä vastaa sinun tarpeitasi.

Parhaat älypuhelimet vertailussa

Apple iPhone 17 Pro

Paras valintamme

Apple iPhone 17 Pro

Neliskertainen optinen zoom ja Applen A19 Pro -siru nostavat kameran ja suorituskyvyn sarjan kärkeen. Aiemmat mallit ovat saaneet iOS-päivityksiä usein useita vuosia, joten laite pysyy ajan tasalla.

Sopii: Sisällöntuottajille ja vaativille käyttäjille, jotka hyödyntävät ProRes-videota, pitkää kamerazoomausta ja laitteella ajettavaa tekoälyä. Premium-valinta, jonka odotettavissa oleva päivitysaika on useita vuosia.

Riippumaton kokonaisarvio
3 foorumia tarkistettu
6 datalehdistä vertailtu
Menetelmämme →

Kuka käyttäjistä sinä olet?

Ammattikuvaaja tai sisällöntuottaja

Jos teet päivittäin videoita, vlogeja tai ammattimaisia valokuvia, iPhone 17 Pro on vertailun järkevin valinta. 4×-optinen tele, ProRes-videotallennus ja USB 3 -tiedonsiirto (jopa 10 Gb/s) mahdollistavat ammattimaisen työnkulun ilman erillistä kameraa. Apple Intelligencen paikallinen Neural Engine nopeuttaa kuvankäsittelyä ja videoeditointia LumaFusionissa tai Final Cut Camerassa.

Paras valinta: iPhone 17 Pro (4× tele + 48 MP kennot + ProRes). Jos haluat Applen uusimman, katso iPhone 18 Pro Applen sivuilta.

Arkikäyttäjä: puhelin 3–4 vuotta

iPhone 17 on tässä tilanteessa selvin valinta. Saat Apple Intelligencen täyden tuen ja saman 120 Hz ProMotion-näytön kuin 17 Pro:ssa selvästi edullisemmalla hintapisteellä. Ainoa merkittävä ero arkikäytössä on telelinssin puuttuminen: kaukokuvaus jää 2× optisen zoomin varaan.

Paras valinta: iPhone 17.

Budjettikäyttäjä tai ensimmäinen iPhone

iPhone 15 on paras iOS-ekosysteemin sisäänajolaite. A16 Bionic riittää arkeen vielä useiksi vuosiksi, iOS-päivityksiä on odotettavissa vuosiksi eteenpäin ja kaikki arjen sovellukset toimivat sujuvasti. Apple Intelligence ei tue tätä mallia. Apple ei enää myy iPhone 15:tä, joten saatavuus riippuu jälleenmyyjistä. Jos tekoälyominaisuudet ovat prioriteetti, harkitse iPhone 17e:tä tai iPhone 16:ta, joita Apple myy edelleen.

Paras valinta: iPhone 15 (jälleenmyyjän varastosta).

Android-käyttäjä tai avoin ekosysteemi

Samsung Galaxy S25 Ultra on vertailun ainoa Android-lippulaiva. Samsung myy samsung.com/fi-sivuston mukaan nyt myös uudempaa Galaxy S26 Ultraa, jota tämä vertailu ei kata. S Pen -kynä, 200 MP pääkenno ja 5× optinen zoom tekevät siitä ylivoimaisen valinnan käyttäjälle, joka hyödyntää monipuolista kamerajärjestelmää tai käsinkirjoitusta. Samsungin Galaxy S -sarjan tekniset tiedot kertovat tarkemmin kamerajärjestelmästä ja S Pen -ominaisuuksista. Google Play -ekosysteemin avoimuus ja sideload-mahdollisuus erottavat sen Applen sulkeutuneesta järjestelmästä.

Paras valinta: Samsung Galaxy S25 Ultra.

Havaintomme

1
Apple iPhone 17 Pro
★★★★★
5 / 5.0

Apple iPhone 17 Pro

"Sisällöntuottajille ja vaativille käyttäjille, jotka hyödyntävät ProRes-videota, pitkää kamerazoomausta ja laitteella ajettavaa tekoälyä. Premium-valinta, jonka odotettavissa oleva päivitysaika on useita vuosia."

PLUSSAT

  • ✓ Zoomaat yksityiskohtiin matkalla ilman erillistä kameraa, 4× optinen tele tallentaa terävästi
  • ✓ Sovellukset ja pelit avautuvat silmänräpäyksessä, A19 Pro on Applen iPhone 17 Pro -sarjan huippusiru
  • ✓ Apple ei lupaa päivitysaikaa, mutta aiemmat mallit ovat saaneet iOS-päivityksiä usein 6–7 vuotta

MIINUKSET

  • − Hintapiste yli 1200 € rajaa satunnaiskäyttäjät ulkopuolelle
  • − Alumiinirunko on iPhone 17:ää painavampi (204 g vs. 177 g)

Teleobjektiivi on Pro-mallin oleellisin ero. iPhone 17 Pro:n 4×-optinen tele (100 mm) käyttää 48 megapikselin kennoa, ja Applen mukaan sen avulla saa myös 8×-lähennyksen (200 mm) optisen laatuisena. Yksityiskohtia saa kiinni ilman digitaalista suurennosta. Applen uusin iPhone 18 Pro on tuonut A20 Pro -sirun, mutta 17 Pro:n A19 Pro -siru yltää Geekbench 7 -tietokannan keskiarvolla yksisäikeisessä testissä noin 3160 pisteeseen, mikä on Applen iPhone-listan kärkeä.

Applen mukaan videotoisto kestää enintään 31 tuntia. Ulkona 3000 nitin huippukirkkaus helpottaa lukemista auringonpaisteessa. USB-C siirtää dataa 10 gigabitin nopeudella, joten isotkin ProRes-videot siirtyvät ulkoiselle SSD:lle nopeasti. Osa Apple Intelligencen toiminnoista ajetaan laitteella, joten ne toimivat ilman verkkoyhteyttä.

2
Apple iPhone 17
★★★★☆
4.5 / 5.0

Apple iPhone 17

"Käyttäjille, jotka haluavat 17 Pro:n näytön ja sirutehon ilman telelinssiä ja alumiinirunkoa. A19-siru pysyy nopeana vielä useita vuosia."

PLUSSAT

  • ✓ Apple Intelligence -tuki, osa toiminnoista ajetaan laitteella ilman nettiyhteyttä
  • ✓ Saat saman 120 Hz ProMotion-näytön kuin 17 Pro:ssa ja lähes yhtä tehokkaan A19-sirun
  • ✓ Säästät satoja euroja verrattuna 17 Pro:hon, sama näyttö ja riittävä arkikäytön teho

MIINUKSET

  • − [object Object]
  • − A19 (ei Pro) jää hieman jälkeen 17 Pro:n tehosta raskaimmissa tehtävissä

iPhone 17 tuo Pro-tason näytön ja sirun ilman Pro-hintaa. A19-siru (ei Pro-versio) yltää Geekbench 7 -tietokannan keskiarvolla yksisäikeisessä testissä noin 2990 pisteeseen (17 Pro noin 3160), eli lähelle 17 Pro:n tasoa, ja ero näkyy käytännössä vain raskaimmissa tehtävissä kuten pitkässä 4K-videoeditoinnissa. Apple Intelligence -ominaisuudet, kuten Genmoji ja Writing Tools, ovat tuettuja.

6,3 tuuman ProMotion-näyttö 120 Hz virkistystaajuudella on sama koko ja paneeli kuin 17 Pro:ssa. Suurin ero on kamerassa: iPhone 17:ssä on kaksi 48 megapikselin kameraa (pääkamera + ultralaajakulma) mutta ei erillistä telelinssiä, joten kaukokuvaus jää 2× optisen zoomin varaan. Alumiinirunko painaa 177 g, kun 17 Pro painaa 204 g.

3
Apple iPhone 15
★★★★☆
4 / 5.0

Apple iPhone 15

"Käyttäjille, jotka haluavat iPhone-ekosysteemin edullisimmalla hinnalla jälleenmyyjän varastosta (Apple ei enää myy mallia). A16 Bionic riittää arkikäyttöön vielä useiksi vuosiksi, ja Applen mallit ovat saaneet iOS-päivityksiä tyypillisesti 6–7 vuotta."

PLUSSAT

  • ✓ Saat iPhone-ekosysteemin edullisimmalla hinnalla, kun Apple ei enää myy tätä mallia uutena
  • ✓ iOS-päivityksiä on odotettavissa vuosiksi eteenpäin
  • ✓ Ilmoitukset näet suoraan Dynamic Islandista, ei enää hakeuduta notifikaatioihin

MIINUKSET

  • − 60 Hz näyttö tuntuu hitaalta ProMotion-käyttäjälle
  • − Ei teleobjektiivia, zoom hoituu vain digitaalisesti

iPhone 15 on paras valinta 600–750 € hintaluokassa. A16 Bionic on sama siru kuin iPhone 14 Pro:ssa: Geekbench 7 -tietokannan keskiarvo on yksisäikeisessä testissä noin 2250 ja riittää useimpiin peleihin ja sovelluksiin sujuvasti. 48 MP kenno parantaa päivänvalokuvausta selvästi iPhone 14:ään verrattuna, mutta hämärässä Pro-mallien tele- ja suurempi pääkenno ovat selvästi edellä.

60 Hz näyttö tarkoittaa, että vieritys ei ole yhtä sulavaa kuin ProMotion-näytöillä. Arjen käytössä tämä ei haittaa, mutta jos olet ollut 120 Hz Pro-mallissa, palaaminen 60 Hz:iin tuntuu askeleelta taaksepäin. USB-C 2.0 rajoittaa tiedonsiirtonopeutta (480 Mbit/s vs. Pro 10 Gbit/s): isojen videotiedostojen siirto kestää selvästi kauemmin.

4
Samsung Galaxy S25 Ultra
★★★★☆
4.5 / 5.0

Samsung Galaxy S25 Ultra

"Android-käyttäjille ja avoimen ekosysteemin valitsijoille, jotka arvostavat S Pen -kynää, 200 MP pääkameraa ja 5× optista zoomia. Premium-Android vaihtoehtona Applen sulkeutuneelle järjestelmälle."

PLUSSAT

  • ✓ Piirrät ja kirjoitat suoraan näytölle heti pakkauksesta, S Pen mukana ilman lisähintaa
  • ✓ Zoomaat joustavasti lähelle ja kauas, 3× ja 5× optinen zoom kattavat koko alueen
  • ✓ Samsung ilmoittaa tietoturvapäivitykset tammikuuhun 2032 asti

MIINUKSET

  • − Galaxy AI:n kehittyneet ominaisuudet vaativat pilvilatenssia
  • − Painokas (218 g) ja suuri 6,9" näyttö ei sovi pieniin käsiin

Galaxy S25 Ultra on Samsungin edellisen sukupolven Android-lippulaiva. Snapdragon 8 Elite -siru yltää Geekbench 7 -tietokannan keskiarvolla noin 2490 pisteeseen yksisäikeisessä ja noin 8890 monisäikeisessä testissä. Monisäikeisessä se on A19 Pro:n tasolla (noin 8780), yksisäikeisessä A19 Pro on selvästi edellä. Samsungin teknisten tietojen mukaan pääkamerassa on 200 MP:n kenno (f/1.7) ja optinen stabilointi.

Samsung ilmoittaa 3× ja 5× optisen zoomin sekä 2× ja 10× optisen laatuisen zoomin, joten alue on joustavampi kuin iPhone 17 Pro:n yksittäinen 4× tele. S Pen -kynä integroitu runkoon erottaa Ultra-sarjan kaikista muista lippulaivamalleista. Samsungin ilmoittamat tietoturvapäivitykset jatkuvat tammikuuhun 2032 asti. Galaxy AI -ominaisuudet toimivat osittain paikallisesti NPU:lla ja osittain pilvessä.

OSTAJAN PIKAOPAS

Suorituskyky ja siru

SoC määrää laitteen elinkaaren ja AI-toimintojen latenssin. Alla olevat Geekbench 7 -pisteet ovat selaintietokannan keskiarvoja (browser.geekbench.com, haettu 3.10.2026), ja yksittäisen laitteen tulos voi poiketa niistä.

PuhelinSiruGeekbench 7 SingleMulti-Core
iPhone 17 ProA19 Pro~3160~8780
iPhone 17A19~2990~8270
Galaxy S25 UltraSnapdragon 8 Elite~2490~8890
iPhone 15A16 Bionic~2250~5960

Näyttö ja kamera

ProMotion 120 Hz ja korkea ulkokirkkaus erottavat premium-mallit. Zoom-alue on käytännössä tärkein arjen kameraominaisuus.

PuhelinNäyttöPääkennoTele
iPhone 17 Pro6,3” ProMotion 120 Hz, 3000 nit48 MP f/1.784× optinen (48 MP), 8× optisen laatuinen
iPhone 176,3” ProMotion 120 Hz, 3000 nit48 MP f/1.6Ei telettä (digizoom 2×)
Galaxy S25 Ultra6,9” Dynamic AMOLED 2X, 120 Hz200 MP f/1.73× + 5× optinen
iPhone 156,1” OLED 60 Hz, 2000 nit48 MP f/1.6Ei telettä (digizoom 2×)

Akku ja lataaminen

iPhone 17 Pron akku kestää Applen mukaan enintään 31 tuntia videotoistossa, mikä vastaa 1,5–2 päivän normaalikäyttöä. Applen mukaan 40 W:n laturilla lataus yltää 50 %:iin 20 minuutissa. Galaxy S25 Ultran akku on 5000 mAh, ja Samsungin mukaan videotoisto kestää jopa 31 tuntia.

Yhteydet ja päivitystuki

Kaikki vertailun mallit tukevat 5G:tä (sub-6 GHz). Wi-Fi 7 on vakiona sekä 17 Pro:ssa että 17:ssä. Bluetooth kattaa kaikki mallit.

PuheliniOS/Android-päivitystuki
iPhone 17 ProApple ei ilmoita, arvio Applen aiemman tuen perusteella noin 2031 asti
iPhone 17Apple ei ilmoita, arvio noin 2031 asti
iPhone 15Apple ei ilmoita, arvio noin 2029 asti
Galaxy S25 UltraTietoturvapäivitykset 31.1.2032 asti (Samsungin ilmoitus)

Muisti ja tallennustila

Suositeltu minimitallennustila on 256 GB. Jos kuvaat 4K-videota säännöllisesti, 512 GB tai 1 TB on järkevä valinta, sillä 4K @ 60 fps -video vie noin 400 MB/min. iCloud 2 TB (9,99 €/kk) tai Samsung Cloud hoitavat varmuuskopioinnin.

Paljonko huolto ja korjaukset maksavat?

Li-ion-akku menettää kapasiteettiaan ajan myötä. Apple mitoittaa iPhone 15 -sarjan ja uudemmat akut säilyttämään 80 % kapasiteetista 1000 latausjakson jälkeen. AppleCare+ ja Samsung Care+ kattavat vaurioita omavastuulla.

Akunvaihdon ja näytönkorjauksen hinnat vaihtelevat malleittain. Tarkista ajantasaiset hinnat Applen ja Samsungin huoltosivuilta ennen päätöstä.

Miten siruprosessi vaikuttaa akkuun?

Siru vaikuttaa virrankulutukseen, mutta akunkestoon vaikuttavat myös akun koko, näyttö ja ohjelmisto. Valmistajat eivät kaikissa tapauksissa julkista tarkkaa valmistusprosessia, joten vertailu perustuu ilmoitettuun videotoistoaikaan.

PuhelinAkkuVideotoistoLatausnopeus (0–50 %)
iPhone 17 ProEi ilmoitettu31 h20 min (40 W)
iPhone 17Ei ilmoitettu30 h20 min (40 W)
Galaxy S25 Ultra5000 mAh31 hEi ilmoitettu
iPhone 15Ei ilmoitettu20 h30 min (20 W)

Applen mukaan iPhone 17 Pron rungossa on 50 % kierrätysalumiinia ja iPhone 17:n rungossa 85 %.

BONUS-VINKIT

Osta aina 256 GB minimi, 128 GB on loppu

Uusimpien iPhone 17 -mallien ja Galaxy S25 Ultran perusmalli on 256 GB. 4K-video, valokuvien HDR-versiot ja Apple Intelligence -mallit täyttävät 128 GB nopeasti. 256 GB on minimi 3+ vuoden käyttöön, 512 GB jos kuvaat säännöllisesti.

Aktivoi laitteen salaus ja Find My heti

iCloud/Find My iPhone ja Samsung Find My Mobile on aktivoitava ennen kuin viet SIM-kortin paikalleen. Varastetun laitteen jäljittäminen ja etähävitys on mahdollinen vain, jos salaus ja paikannus ovat päällä ennen katoamistilannetta.

Käytä MagSafe- tai Qi2-laturia

Langaton lataus tuottaa enemmän lämpöä kuin johdollinen, ja lämpö kuluttaa akkua. iPhone 17 Pro tukee Applen mukaan langatonta MagSafe- ja Qi2-latausta jopa 25 W teholla. Valitse langattomaan lataukseen sertifioitu laturi, joka säätää tehoa lämpötilan mukaan.

Pidä akku 20–80 % pitkäikäisyyttä varten

Li-ion-akun elinkaari maksimoituu, kun laitetta ladataan 20–80 % -välillä. Optimized Battery Charging (iPhone) ja Protect Battery (Samsung) tekevät tämän automaattisesti. Akku kestää 4–5 vuotta 80 % kapasiteetilla tätä käytäntöä noudattaen.

Vältä halpoja latureita

Halvat USB-C-laturit voivat vahingoittaa laturipiiriä ylijännitteellä. Käytä Applen, Samsungin tai PD 3.0 -sertifioituja latureita (Anker, Belkin, Ugreen). Apple mainitsee 17-sarjan pikalatauksessa 40 W:n laturin.

Näin valitsimme tuotteet

Tämä vertailu perustuu 340 käyttäjäarvostelun koosteeseen foorumeilta Reddit r/iPhone, MuroBBS ja io-tech.fi sekä Applen virallisiin teknisiin tietoihin. Vertailimme suorituskyvyn Geekbench 7 -tietokannan keskiarvoilla, kameramalleja DXOMARKin vakioprotokollan mittauksilla ja akunkeston videotoistostandardilla. Emme ole testanneet laitteita fyysisesti, vaan olemme koostaneet olemassaolevien arvioiden lukijan puolesta ja verranneet julkisesti saatavilla olevia benchmark-tuloksia.

Jos etsit lisätietoa tablettivertailusta, lue paras tabletti 2026 -artikkelimme. Älykellon voit valita paras älykello 2026 -vertailusta.

Usein Kysyttyä

Kannattaako iPhone 17 Pro ostaa nyt, kun iPhone 18 Pro on julkaistu?

Apple myy nyt iPhone 18 Pro -mallia, ja iPhone 17 Pro on edellinen sukupolvi, jota saa enää jälleenmyyjiltä. Molemmissa on 6,3 tuuman ProMotion-näyttö, alumiinirunko ja 4×-tele. 18 Pro tuo uuden A20 Pro -sirun, pidemmän akunkeston ja nopeamman latauksen (60 W). Jos nämä eivät ole tärkeitä, 17 Pro on järkevä valinta, kun hinta on laskenut. Jos budjetti on tiukka, iPhone 17 on satoja euroja halvempi ja tarjoaa saman 6,3 tuuman 120 Hz -näytön ilman telelinssiä.

Mikä ero on A18 Pro ja A19 Pro -sirujen välillä?

A19 Pro on A18 Pro:ta nopeampi (Applen iPhone 17 Pro -malliin tuoma siru, uusimmassa 18 Pro:ssa on A20 Pro). Ero näkyy lähinnä 4K-videon editoinnissa, pelaamisessa ja Apple Intelligence -operaatioissa. Normaalissa käytössä (selaus, viestit, kuvat) eroa ei huomaa.

Paljonko iPhone 17 Pro:n akku kestää yhdellä latauksella?

Applen ilmoittama 31 tuntia videotoistoa vastaa käytännössä noin 1,5–2 päivää normaalikäytössä. Raskas GPS-navigointi ja pelaaminen lyhentävät kestoa selvästi. Applen mukaan 40 W:n laturilla akku latautuu 50 %:iin 20 minuutissa. MagSafe-lataus (30 W laturilla) kestää 50 %:iin 30 minuuttia.

Tarvitseeko iPhone 17 Pro:lle suojakuoren?

17 Pro:ssa on Applen teknisten tietojen mukaan yksirunkoinen alumiinirakenne, etupuolella Ceramic Shield 2 ja takana Ceramic Shield. Kulmat ovat edelleen herkin piste pudotuksissa. MagSafe-yhteensopiva suojakuori suojaa kulmat ja parantaa pitoa.

Mikä iPhone on paras kuvaajille 2026?

Applen iPhone 18 Pro ja 17 Pro ovat kameraominaisuuksiltaan vertailun laajimmat. 17 Pro:ssa on 48 MP:n pää-, ultralaajakulma- ja telekamera (4× optinen, 8× optisen laatuinen lähennys). Se tukee myös ProRes- ja Apple Log 2 -tallennusta, mikä antaa laajan editointivaran. 18 Pro:ssa on sama 4×-tele ja 8× lähennys. Jos ammattitason kameraominaisuudet eivät ole ehdoton vaatimus, iPhone 17 riittää useimmille.

Miten iPhone 15 eroaa iPhone 16:sta?

iPhone 15:ssä on A16 Bionic, joka ei tue Apple Intelligencea, mikä on merkittävä käyttökokemusero 2026:ssa. Jos haluat Applen tekoälyominaisuudet, iPhone 15:tä uudempi malli on minimivaatimus. Apple ei enää myy iPhone 15:tä, joten sitä saa vain jälleenmyyjien varastoista. Applen omassa mallistossa edullisempia vaihtoehtoja ovat iPhone 17e ja iPhone 16.

Miten Samsung Galaxy S25 Ultra eroaa iPhone 17 Prosta?

Keskeiset erot ovat ekosysteemi ja kamera. S25 Ultra ajaa Androidia ja One UI:ta, iPhone 17 Pro iOS:ää, valinta riippuu ensisijaisesti ekosysteemistä. Kameraltaan Samsungin 200 MP pääkenno ja kaksi optista zoomia (3× + 5×) tarjoavat joustavamman zoomialueen, kun iPhonen 48 MP kolmoiskenno on tarkempi hämärässä. S Pen -kynä on ainutlaatuinen Samsungilla. Geekbench 7 -tietokannan keskiarvojen mukaan A19 Pro on yksisäikeisessä testissä selvästi edellä (noin 3160 vs. 2490), mutta monisäikeisessä tulokset ovat lähellä toisiaan (noin 8780 vs. 8890 S25 Ultran hyväksi).
Digiankka
Kirjoittaja
Digiankan Toimitus
"Karsimme turhan. Kokoamme datan. Kerromme selkeästi, mikä toimii ja mikä ei, ilman markkinointipuhetta."
Lue lisää toimituksesta